Esittelyssä Ilves-perheen Ilves U12 jääkiekon maalivahti Luca Arpiainen

14.08.2026

Luca Arpiainen

NIMI, ROOLI, JOUKKUE, TAUSTAA

 

Luca Arpiainen, Ilves U12 jääkiekko. Olen ollut ilvesläinen jo kahdeksan vuotta. Isä vei minut aikoinaan katsomaan Tapparan mestaruuspelejä, mutta veri veti kuitenkin Ilvekseen.

Oma pelaaminen alkoi 3-vuotiaana Ilveksen luistelukoulussa. Olin aluksi pelaaja ja etenkin puolustajan hommat kiinnostivat. Nyt olen pelannut jo kolme vuotta täysillä maalivahtina ja tämä tuntuu omalta hommalta.

 

 

Mikä Ilveksessä tai harrastuksessasi on parasta?

 

Joukkueessamme on erinomainen yhteishenki ja tämä yhdistettynä Ilveksen laajaan yhteisöllisyyteen on tehnyt minusta vankan ilvesläisen itsestänikin. 

 

 

Yksi Ilves‑muisto

 

Yksi mieleenpainuvimmista Ilves-muistoista on ollut ehdottomasta muutaman vuoden takainen Ilves-Tappara-sarja, jota pelasimme välillä melko ’raikkaissakin’ olosuhteissa Koulukadun iltavalaistuksessa. Noihin peleihin oli helppo latautua ja niissä oli erinomainen paikallispelitunnelma 😉